istanbulderneği
Prof.Dr. Mirat Gürol – İstanbul Hayvan Hakları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
NEDEN İstanbulDer?
Sayın hayvan dostları ve hayvan hakları savunucuları,
Size İstanbul Hayvan Hakları Derneği (İstanbulDer)’in kurulmuş olduğunu müjdeliyoruz.

Bu sayfada bu derneği neden kurduğumuzu ve derneğin amaçlarını kısaca anlatmak istiyoruz.

Bugün İstanbul resmi olarak 15 milyonu geçen nüfusu ile bir mega kent durumunda. Tahminimizce şehir sokaklarında ve civar ormanlarda sahipsiz olarak hayatını sürdürmeye çalışan 100.000 civarında köpek ve bundan daha fazla da kedi bulunmaktadır. Bunların yanısıra binlerce sahipli kedi, köpek ve yük hayvanlarının yaşadığı bir şehirde ikamet etmekteyiz. Özellikle sahipsiz hayvanların çok zor şartlarda hayatlarını sürdürebilmesi genellikle siz, hayvan dostarı sayesinde olabilmektedir. Ancak bu yükün altında yoruldunuz, bunu biliyoruz çünkü bizler de aynı sizin gibiyiz. Bir çoğunuz hem zamanı hem parası ile olağanüstü mesuliyetler yüklenerek ve çoğu zaman kendi sosyal hayatınından feragat ederek hayvanların acılarını dindirmeye çalışıyorsunuz; bir taraftan komşularınızla diğer taraftan yerel yönetimlerle baktığınız hayvanları koruyabilmek için savaş veriyorsunuz.

İşte bu noktada istanbulDer sizinle beraber çalışmak, sizlere destek olabilmek için kuruldu. İstanbulDer’in birinci amacı 5199 sayılı yasaya göre sahipli ve sahipsiz hayvanlarımızın İstanbul sınırları içinde korunması ve refahı yönünde yerel yönetimlere verilmiş sorumlulukların yerine getirilmesi için çalışmaktır. İstanbulDer, genel olarak İstanbulun tüm ilçelerinde, sokaklarda, bakım evlerinde, petshop ve üretim çiftliklerinde, ormanlar, kırsal alanlar ve hayvan olan her yer ve ortamda hayvan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda aktif çalışmalar yapmak, hayvan hakkı ihlallerine karşı ilgili kurumların harekete geçmesini sağlamak ve hayvanların yaşamlarına ilişkin toplumsal farkındalık oluşturararak korunmaları için kurulmuştır.

Bu amaçlara ancak sizlerin desteği ile ulaşabiliriz. Bu sayfalarda sık sık sizlere bilgilendirmeler ve mesajlar vereceğiz ve gerekirse yardım isteyeceğiz. Sizlerin amaçlarımız etrafında kilitlenmenizi, aranızda oluşmuş eski anlaşmazlıkları bir kenara koyarak yeni bir sayfa açmanızı ve İstanbul’daki bu yeni oluşumu Türkiye’nin diğer bölgelerinde bir model olarak kullanılabilmesi için bize yardımcı olmanızı, korumak için beraberce yola çıktığımız hayvan dostlarımız adına rica ediyoruz.

Hayırlı olması dileklerimizle,

Prof.Dr. Mirat Gürol
İstanbul Hayvan Hakları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul Hayvan Hakları Derneğinin çalışmalarını alttaki Face Book linkinden takip edebilirsiniz

 

Reklamlar