adana
Adana’da ki YARALI KÖPEK için AÇIKLAMA: Bu yaralı köpeğe ilişkin paylaşımdaki TEK DOĞRU hayvana arabanın çarptığı. Onun dışında yazılanlar YALAN. 1.Belediye ekiplerinin hayvanı KAMYONETE koyduğu yazılmış, bu YALAN. Ekiplerin arabası klimalı ve içi bölmeli yeni bir arabadır. Kullanımda KAMYONET yoktur.
2. Çevrede ki veterinerlere gidildiği ama veterinerlerin “Sokak hayvanına bakmıyoruz” dedikleri yazılmış, bu da YALAN. Paylaşımı yapanlara ısrarla HANGİ VETERİNER diye sorduğumuzda, orada ismini bilmediğimiz bir genç söyledi diyorlar. Halbuki paylaşımda “veterinerlere gittik” diye yazılmış.
3. Arabanın hayvanı bir kez ezdikten sonra tekrar üzerinden geçtiği yazıyor. BU DA YALAN. Normal kasıtlı olmayan bir trafik kazası olduğunu bütün görgü şahitleri söylüyor.
4. Belediye ekiplerinin geç geldiği yazılmış. Bu da YALAN. 153 e haber verildikten 40 dk sonra köpek alınmıştı. Benim bilgim olunca hemen 153 ü aradım, yarım saat önce ihbar geldi, ekibimiz varmak üzere dediler. Ben hemen arabama atlayıp oraya gitmem 10 dk sürdü, ama köpek alınmıştı. Diyelim 1 saat. Bu gün insan ambulansı bile daha uzun bir sürede gelebiliyor.
5. Bu paylaşımı yapanlara ben “ekiplerde KAMYONET olmadığını söyleyip, ısrar ile hangi veteriner hekim gelmedi, hakkında şikayette bulunalım” deyince, ilk PAYLAŞIMI kapatıp yok oldular. Hangi amaçla bilinmez ama KASITLI OLMAYAN BİR TRAFİK kazasını YALANLARLA yayınlamışlar.
6. HAYVANA İLİŞKİN BİLGİ: Hayvancık orada kendisine yardım etmek isteyen bir vatandaşı da can havli ve çektiği acı ile ısırmış, o vatandaş şimdi kuduz aşısı oluyor. Hayvana da kuduz bakılmış. Hayvanın arka üstünden geçmiş araba ve bağırsakları da dışarıda imiş. Hayvan barınağa götürüldüğünde, orada ki nöbetçi klinisyen hekim müdahale hazırlıklarını yapmış olmasına rağmen (arayıp bilgilendirilmişti 153 tarafından) müdahaleye zaman kalmadan hayvan ölmüş. Veteriner hekim raporu tutup, ayrıca hayvancığın ölüsünün de fotoğraflarını eklemiş.
7. YANİ KASITLI OLMAYAN BİR TRAFİK kazasını YALAN BİLGİLER ile infial yaratacak şekilde yayınlayıp SONRA DA ORTADAN KAYBOLAN kişiler söz konusu. Dikkat edin, paylaşımı yapanların HİÇ BİR SORUYA cevapları yok, kendilerine ulaşılamıyor. Muhtemelen konuya dikkat çekmek için bu tür yalanları yazdılar. Ama büyük infial olunca, yalan beyanlarından dolayı çekinip kayboldular.
8. Biz belediyeye çarpan arabanın bulunması için baş vurduk. Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bizzat emir verdi, görev saatleri ve kameralar incelenip çarpan arabanın bulunması için. Yasal işlem yapılmasını talep ettik.
9. Bu paylaşımda ki tek DOĞRU hayvana araba çarptığı. Bu gün artık en geri kalmış belediyeler bile KAMYONLA hayvan toplamıyorlar. Bu bile tek başına orada YALAN beyan olduğunu gösteriyor.
10. Adana, bizim uğraşlarımızla, Ankara ve İstanbul’da ki felaket koşullara kıyasla daha iyi sayılabilecek bir duruma gelmiş bir şehirdir. Ama tabii ki burası da bir cennet değil, hiç bir yer hiç bir barınak cennet olamaz.
11. Yeni kanunla DOĞAL PARKLARA TÜM HAYVANLARI toplamayı hedefleyen Orman Su İşleri Bakanı ve sokakta hayvan olmaz diyen milletvekilleri, sürekli olarak buna bahane olarak “Sokaklarda ki hayvanlar trafik kazalarından ölüyorlar, oysa biz onların hepsini doğal parklı barınaklara toplarsak, trafik kazasından ölmezler” diyorlar. Oysa barınaklarda bu görüntülerden çok daha kötü biçimde hayvanlar BİRBİRLERİNİ PARÇALAYABİLİYORLAR. Ve o sayı dışarıda ki trafik kazası sayısından çok daha fazla. Kasıtlı olmayan trafik kazalarını çok fazla gündeme getirmek, bu SOKAKTA HAYVAN İSTEMEYENLERİN işine geliyor. Bu yayınlarda çok dikkatli olunmalı. “Hah bak gördünüz mü, hayvana araba çarpmış ölmüş” diye bu tür olayları kullanıyorlar. Bunu da ek bilgi olarak vereyim.
12. Bir başka ÖNEMLİ tespit, onbinlerce paylaşım alan bu görüntülere onbinlerce kişi yorum yaptı. Ama, bir tek kişi bile belediyeye yazılı olarak başvurmamış, çarpan aracın bulunması için. Ayrıca, paylaşımda KAMYONETE kondu köpek diyor, insanlar da tabii ki ben açıklayıncaya kadar buna inandılar. Hayvanın kamyonete konduğuna inananlar bile BELEDİYEYE bir SORGULAMA yazısı yollamamışlar. Belediye geç geldi diyor, bunu da sorgulayan olmamış. Demek ki gerçekten kamyonet ile hayvanı almış olsalardı, bunu sorgulayan kimse olmayacaktı.
13. Belediyeyi savunduğum sanılmasın, hiç bir belediye iyi değildir, ne yapıyorlarsa bizim baskılarımız ve zorlamalarımız ile yapıyorlar burada da. En ufak yanlışı bile RESMİ YAZI ile sorgular ve soruşturma isteriz. Belediyeden bana “sizin şikayet yazılarınıza cevap vermekten çalışamıyoruz” diye sitem ederler. Ama YALAN bilgilere karşı da DOĞRULARI kamuoyuna açıklamayı da görev biliriz.
Paylaşımlar daha dikkatle okunup, PAYLAŞIM SAHİPLERİNDEN DE doğrulama istemek gerek.
Selam ve sevgilerimle… Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı- DOHAYKO Genel Sekreteri

 

Reklamlar