YAKMAK

12 aralık 2013
Bir gün önce Gala Gölü ve çevresindeki  kaçak av ile mücadelede en önemli engellerden biri olan gümeleri imha etmek, teyp ile avcılığı gece avını projektörle avcılığı engellemek amacıyla sahaya gidilmişti.
 Bu çalışmanın devam ettiği 2. günde  güme imha ekiplerine tulum ve gerekli malzemeler sağlandı. ve gümelerin imhası için sahaya geçildi.
 Haytap ekibi olarak biz de çalışmaya katıldık.. Karpuzlu , İpsala, Enez bölgesinden avcılar kulüpleri gelip imha işlemine engel olmaya çalıştılar, Haytap ekibi olarak kendilerine bölgenin korunmasının önemini ve aslında bunu asıl kendilerinin yapmalarının gerektiğini anlatmaya çalıştık.
 Bu arada doğa koruma alanında çalışmalar yapan sivil toplum örgütlerinin de devreye girmesi resmi kurumlar harekete geçti.
 Bölgeye destek amacıyla  Orman su 1. bölge ve 3. bölge de denetim ve kontrol için yardımcı ekipler yolladı.
 Toplam 6 ekip   usulsüz avcılık yapan 4 ü belgeli 12 kaçak avcı yakaladı 2 tüfeğe  10 ölü sığırcığa 2 ölü ördeğe  el koydu, ve yasal işlem yapıldı.
 Edirne ve İstanbul’dan gelen ekipler ve Edirne şube müdürü sayın İsmail Dağlı  olay yerine gelip avcılarla konuştu.
 Gala sahasında geçen  2 -3 saatlik tartışmadan sonra avcılar bir heyet oluşturup kaymakamlık makamına geçip burada Kaymakam bey Sayın İhsan Ayrancı ile görüştüler.
 Görüşmemin ardından tekrar sahaya gelen avcılar kaçak av ile mücadeleye destek vereceklerini söylediler ve sahadaki diğer gümeleri de kendileri kaldıracaklarını ifade ettiler..
 Haytap ekibinin telefonlarını alan avcılar gece avı , güme avı , teyp avcılığı mühre kullanımı yasak günde yasak yerde av ..vb yasadışı bir durum tespit ettiklerinde bilgi vereceklerini söylediler.
 Toplam 10  güme imha edildi. Bir çok avcı ile tanışıldı konuşuldu, bir kaçı kaçak avcılık ile mücadele etmek gerektiği konusunda ikna edildi.
 Gün boyu dikkatimizi çeken konular şunlar oldu ;
 Biz Gümeleri  imha edileceğimiz bölgeye ulaştıktan 1 saat sonra alan adeta avcılar tarafından  kuşatıldı.. haberi alan her avcı olay yerine geldi ve pek çoğu kamuflajlı avcı kıyafeti aracında tüfeği ava hazır şekilde geldiler… Perşembe günüydü ve ava yasak gündü. Bu kadar avcı oraya avcı kıyafeti ile bizi mi avlamaya geldiler yoksa zaten bir yerlerde av yapıyorlardı da olayı duyunca bizim bulunduğumuz alana mı geçtiler ?
 Bizi avlamak için geldiyseler iyi ancak bizi vurmadıklarına göre bu  bir yerlerdeki avlarını bırakıp geldiklerini  ve  yasa dışı avcılığın ulaştığı boyutu göstermektedir.
 Yaptığımız konuşmalar sırasında avcılara ‘ madem ki dediğiniz gibi doğayı da hayvanları da bizden daha çok seviyorsunuz ve doğayı bizden daha çok koruyorsunuz bırakın bu  gümeleri kaldıralım ne olur ki ‘ dediğimizde ‘ iyi de o güme olmadan orada duramazsınız bütün GECE  orada durulmaz ‘ diye yanıtlar aldık.. GECE soğuktan korunmak için kullandıklarını açık seçik söylemekteler.
 Çok çevreci olduklarını söyleyen avcıların kaldıkları kulübelerin etrafı şişeler poşetlerden geçilmiyordu her yer çöp içindeydi.
 yaklaşık 3 saat süren konuşma tartışma sırasında burnumun dibine gelip el kol hareketleriyle tükürkler saçarak ne kadar hayvan sever doğa sever olduğunu anlatan avcılar  içtikleri sigara izmaritlerini yerlere atıp duruyorlardı..
 Pahalı bir arazi aracından  soğuğa karşı korumalı özel avcı kıyafetleri ile inip karşıma gelip  hayvanseverlerin manyak olduğunu kendisinin ne kadar hayvansever ne kadar doğa korumacı ne kadar doğa aşığı olduğunu anlatmaya çalışan avcı kişi konuşmanın sonuna doğru sinirlendi ve  elinde sigarayı ayaklarımın dibine atıp  izmaritini güya beni çiğner gibi ezmeye başlayınca  AVCI ya  ‘ tüh ben de az önce söylediğiniz  her şeye inanmış sizin gibi  bir doğa korumacı ile karşılamış olduğum için ne kadar mutlu olduğumu düşünüyordum ki yere atıp ezdiğiniz şu izmarit ile doğa’nın D sinden habersiz olduğunuzu görüp hayal kırıklığına uğradım ‘ dedim.. Bunun üzerine avcı  iyice sinirlenip av programı yapılan bir tv yi aradı beni şikayet etti ve bana telefonu uzatıp karşıdaki kişiye neden ve ne gerekçe ile gümeleri yıktığımızı açıklamamı istedi.  Tabi ki  o sırada görüşmedim ve eğer Haytap ile görüşmek istiyorlarsa genel merkezi aramalarını söyledim .
 Avcılar av kanalını kendilerini ve yaptıkları katliamları arkasına saklayabilecekleri bir koruma kalkanı olarak görmekteler..Öyle ki o  av kanalının önde gelen bir ismiyle nasıl olup da ‘ herhangi bir vasfı ve yetkisi yok,  basın olarak da kabul etmediğim için basın açıklaması ve ya   görüşme de yapmıyorum ‘ dememi anlayamadılar. İnsanları bu kadar kan dökmeye, doğayı tahrip etmeye  iten öldürme reklamı yapan bu tür kanalla.  avcılar dünyayı  bu kanallardan ibaret zannediyorlar.. bu kanallar da onların bu zaaflarını kullanarak onları sömürüyorlar.
 Her ne kadar biz doğa ve hayvan hakkı savunucuları olarak avcılığa tamamen karşı olsak da Devlet avcılığa izin verip bunun kurallarını yasa ile belirlemiş durumda yapabileceğimiz şey  en azından kurallara uyulmasını sağlamak.  Bilincin çok çok alt seviyede olduğu avcılara en azından yasaları çiğnememeleri, koruma altındaki türleri korumaları gerektiğini , doğaya saygılı olmayı, çöpleri izmaritleri boş fişekleri yere atmamak gerektiğini ve bunun gibi ABC formundaki bilgileri acilen vermek gerektiğini  gözlemledik.
 Avcılık belgesi alırken geçtikleri eğitimin formaliteden yapılan ve hiç bir şey anlatılmadan  usulen gidildi ve bitirildi gözüken ve belge verilen bir kurs  olduğunu anladık ve bu işin  yeninden ele alınıp  ciddi bir eğitim olması ve doğru düzgün sınav uygulaması yapılması ve sadece başarılı olanlara belge verilmesi , her yıl bu eğitimlerin ve sınavların tekrarlanıp belgelerin yenilenmesi konusunda ciddi bir çalışma yapılması gerektiği kanısına vardık.
 Yapılan çalışmalara destek veren Edirne Valisi sayın Hasan Duruer’e Enez Kaymakamımız sayın İhsan Ayrancı’ya , Enez Jandarma komutanlığına, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Edirne Şube Müdürlüğü’ne,  Enez Doğa koruma hayvan hakları platformu’na, Enez Haytap gönüllülerine, Doğa Derneği’ne , WWF ve Symbiosis Derneği’ne, Trakuş’a, Tramem’e, İKGT’ye, Enez kartopu Derneği’ne, Enez Belediyesi’ne  ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Ege SAKİN
HAYTAP Temsilcisi
YAKMAK1
YAKMAK2
YAKMAK3
YAKMAK4
Reklamlar