galagala1
  Enez İpsala arasında bulunan Gala Gölü milli parkı , Gala  Gölü deltası ve Meriç deltaları çok büyük bir ekolojik öneme ve değere sahiptir ve yok olmaya yüz tutmuş koruma altındaki türlerin %30 unu barındırmaktadır.

 Ancak bu çok önemli bölgede çok büyük bir insan tahribatı vardır ve  bu kadar değerli bir alan, kanunsuz yapılaşma, bu yapılaşmaya bağlı olarak çevre kirliği , tarım ilaçları ve önlerine ne gelirse öldüren kaçak yasa dışı avcılar tarafından  giderek yok edilmektedir.
 Geçtiğimiz günlerde havaların soğuması ile bölgeye gelen yaban hayvanlarını öldürmek için silahını kapıp gelmiş avcılar katliam yapmış ve yüzlerce hayvanı öldürmüşlerdi.
 Projektörlerle gece avı yapıldığı gümelerin içine  teyplerin kurulduğunu, Haytap Enez ekibi olarak tespit etmiş ve ilgili kurumlara durumu bildirmiştik.
 11 Aralık günü Enez Kaymakamı sayın İhsan Ayrancı, Enez Jandarma komutanlığı ekipleri ve gümelerin yakımı için görevlendirilmiş 8 kişilik  ekip ile birlikte bölgeye geçildi.
 İpsala yolu üzerinde bulunan av evleri denetlendi ve çevre kirliliği yarattığı tespit edilen yapılara çevre kanunu çerçevesinde yaptırım uygulandı.
 Tespit edilen gümelere imhası için  ulaşmaya çalışılırken bu durumu haber alan  bölge avcıları olay yerine geldiler. Avcılardan bazıları jandarmayı ve kaymakam beyi tehdit ederek ‘ vali’ye telefon ettireceğiz size validen talimat verdireceğiz gümeleri imha edemeyeceksiniz ‘ şeklinde konuştular.
 Avcıların av evi olarak kullandıkları yapılara etrafındaki çöpler atıklar sebebiyle çevre kanuna  muhalefetten cezai yaptırım uygulandı.
 Tartışmanın uzaması ve havanın kararması ile güme imha işlemi ertesi gün yapılmak üzere geri dönüldü.
 Edirne Valiliği Enez kaymakamlığının doğayı, ekosistemi, toplum sağlığını korumak için görev bilinci ve ahlakıyla yaptığı bu çalışma tüm çevre doğa hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütleri tarafından duyuldu ve Edirne Valiliği’ne  ülkenin her yanından binlerce teşekkür yazısı yollandı…
 Edirne Valisi sayın Hasan Duruer’e Enez Kaymakamımız sayın İhsan Ayrancı’ya , Enez Jandarma komutanlığına, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne Edirne Şube Müdürlüğü’ne,  Enez Doğa koruma hayvan hakları platformu’na, Enez Haytap gönüllülerine, Doğa Derneği’ne , WWF ve Symbiosis Derneği’ne, Trakuş’a, Tramem’e, İKGT’ye, Enez kartopu Derneği’ne, Enez Belediyesi’ne  ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Ege Sakin
Haytap Temsilcisi
galagala
 GALA
GALA1
GALA2
 GALA4
GALA5
GALA6
GALA7
Reklamlar