7.Eylül.2013
ölüm yavruları
Sevgili Arkadaşlar, Burdur Hayvan Dostları Derneği ile birlikte ilçe olan Bucak Belediyesi Barınağına gittik. Şehrin çok dışında, hayatımda gördüğüm en kötü barınaklardan birisi ile karşılaştık. Barınak değil TOPLAMA merkezi. Toplama merkezi değil ölüm merkezi demek daha doğru. Her santimini fotoğrafladık.  Durum tespiti için polis çağırdık. Belediye Başkanı Ramazan Ayaz ile durumun vehametini konuşup barınağa gelmesini istedik. Şehir dışında olduğu için Veteriner Hekim Ümit beyi yolladı. Belediye Başkanı “kendisinin bir barınağın nasıl olması gerektiğini bilmediğini, oranın yönetimini tamamen veteriner hekime bıraktığını, barınağa gitme zamanı da olmadığını, zaman zaman mobil klinik gelip kısırlaştırma yaptığını, olumsuz olan HER ŞEYİN giderileceğini, bunu en kısa zamanda yapacağını” söz vererek anlattı. Mevcut 60 büyük 20 yavrunun Burdur Belediyesi Bakım evine götürülmesini, mevcut ölüm merkezinin tamamen YIKILMASINI, ulaşımı kolay ve bahçeli alanlar oluşturulacak bir bakım merkezinin en kısa zamanda oluşturulmasını ve bütün bunların Burdur Hayvan Dostları Derneği denetimi ve onayı ile yapılmasını başkandan talep ettik. Başkan tekrar tekrar söz verdi. “Ben duyarlı ve hayvan hayatına önem veren birisiyim, bunlar bilgim dışında olmuştur, veteriner hekimin ihmali söz konusudur, sadece zaman tanıyın, her şey en iyi şekilde olacak” dedi. Biz “Amacımızın belediyeyi veya başkanı yıpratmak olmadığını, amacımızın bu hayvanların yaşam koşullarının insani ve ahlaki boyutlarda sağlanması olduğunu, bu nedenle hayvanların hemen oradan Burdur’a taşınması koşulu ile fotoğrafları yayınlamayacağımızı ve 15 gün gelişmeleri takip edip ondan sonra durumu tekrar değerlendireceğimizi” anlattık.
Hayvanların bulunduğu bölmeler şu anda belediyeden takviye gelen elemanlarca yıkanıyor, temizleniyor, yemek hazırlanıyor. Hayvanların orada kalacağı 2-3 gün için bunların sağlandığını görmek için BUCAK ilçesinde bekliyoruz. Daha sonra Burdur’da ki dernek ve başkanı Aysel Işlak Turan yapılan tüm çalışmaları takip edecek. Bu işler çok geç vakte kalmazsa Marmaris’e geçiyoruz. Bitmezse yarın sabah gideceğiz.
Gidip görmediğimiz tüm barınakların birer cehennem olduğunu lütfen bilelim. Ben hayvan severim diyen herkesin barınak ve çöplüklere gitmesi gerektiğini tekrar vurgulamak isterim. Selam ve sevgilerimle..

Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

Reklamlar